Magyarországi helyzet
A nagy állami vállalatok bezárása, az átmenet a piacgazdaság felé számos területen gazdasági nehézségekhez, a munkanélküliség gyors növekedéséhez vezetett. Különösen igaz ez a szakképzetlen cigányokra, akik ingázóként keresték a kenyerüket, vagy olyan vidékeken éltek, ahol az állami nagyipar volt az egyetlen foglalkoztató. Ezért az Autonómia Alapítvány Szegénység és Cigányság programja elsősorban cigány csoportokat céloz meg.
- A cigányság alkotja Magyarországon a legjelentősebb etnikai kisebbséget, az össznépesség mintegy 5 %-át, ami kb. félmillió embert jelent.
- A cigányság komoly szociális és gazdasági nehézségekkel küzd, az előítéletekről és diszkriminációról nem is beszélve. A munkanélküliség egyes cigány közösségekben elérheti a 90%-ot, míg az országos átlag 10% alatt van.
- A cigányoknak nincs anyaországa, amely támogathatná őket.
A Szegénység és Cigányság Program
A Szegénység és Cigányság program cigány és nem cigány szegények helyi csoportjainak nyújt támogatást, elősegítve a kisebbség és a többségi társadalom közötti szolidaritást. A program az utóbbi évek során sokat fejlődött és számos tanulsággal szolgált.
Hol?
A támogatással elsősorban Magyarország észak-keleti és dél-nyugati részét célozzuk meg, ahol magas a munkanélküliségi ráta, illetve nagy a szegénység. Ezek főként falvak, amelyek többsége elvesztette kulturális és társadalmi identitását, s most szeretné ezt visszaszerezni.
Az Alapítvány támogatásainak kb. 80%-a falusi, 20%-a városi területekre kerül.
Milyen projekteket támogatunk?
A benyújtott pályázatok többsége vidéki mezőgazdasági projekt, megcáfolva azt a tévhitet, amely szerint a cigányok nem hajlandók, nem képesek földet művelni. A támogatott projekteket olyan személyek vezetik, akik kellő motivációval és készséggel rendelkeznek arra, hogy tegyenek valamit saját maguk és közösségük érdekében. Az Autonómia Alapítvány olyan projekteket kíván támogatni, amelyek hosszú távú eredménnyel kecsegtetnek és életre keltik, gazdagítják a helyi közösségeket. A támogatott projektek:
- a közvetelen fogyasztást elősegítő projektek - élelmiszer megtermelése a családok és a helyi közösségek számára;
- fejlesztési projektek - olyan jövedelem termelő projektek, amelyek amellett, hogy munkaalkalmat teremtenek, hosszú távú eredményekkel, a továbbfejlődés lehetőségével kecsegtetnek.
A projektek rendkívül sokfélék: az állattenyésztéstől a málnatermesztésig, a vályogtégla és betonoszlop készítésig, a kosárfonásig a tevékenységek széles skáláját támogatjuk.
Mit nyújt az Autonómia Alapítvány?
Az Autonómia Alapítvány adomány és kamatmentes kölcsön formájában nyújt támogatást, valamint segít a projekt kidolgozásában és életképességének biztosításában. A vissza nem térítendő és visszatérítendő támogatás aránya attól függ, hogy egy adott munkaterv alapján mikor és mekkora közvetlen haszon várható. Az Autonómia Alapítvány módszerei, amellyekkel a projektek sikerességét, illetve a kölcsönök visszafizetési arányát az elmúlt évek során növelni tudta:
- Monitorok alkalmazása, akik felmérik a projekt körülményeit, és megtárgyalják a részleteket a projekt vezetőivel, a munkában résztvevőkkel. Ez lehetővé tette annak biztosítását, hogy a projekt ne csak álom legyen, hanem erős alapokra helyezzék azt és megfelelő szaktudással rendelkező emberek vegyenek részt benne.
- Ugyanakkor az érintett közösségek nyilvánosan értesülnek a projektről, elkerülve az esetleges konfliktushelyzeteket és ösztönözve az együttműködést.
- A projekthez a szervezeteknek saját hozzájárulást is kell biztosítania, amely növeli az elkötelezettségüket.
Kapcsolódó cikkek:
A szegénységről
Nem mindegy, hogy szegénység vagy nyomor!
Mi köze a Világgazdaságnak a cigányellenes háborúhoz?
ITT TARTUNK ÚJRA !!!!